Детальніше про біль

Види болю

Дізнайтеся більше про різні види болю та їх причини.

Класифікація болю

Міжнародній медичній спільноті завжди було важко дати єдине визначення болю. Зараз частіше всього використовується визначення Національної асоціації по вивченню болю, згідно якого «біль – це неприємне відчуття та емоційне переживання, пов'язане з реальним або ймовірним ушкодженням тканин або яке описується людиною у термінах подібного ушкодження». Гострий біль триває не довго. Якщо біль не минає, він стає хронічним. Існує багато класифікацій болю і часто вони накладаються одна на одну, проте зазвичай використовується наступна:

  • Ноцицептивний біль виникає у результаті пошкодження тканин. Він виконує захисну функцію. Серед прикладів такого болю можна назвати біль у суглобах та попереку, біль при остеоартрозі, при спортивних травмах та після операцій.
  • Біль, пов'язаний з запаленням, зазвичай виникає при ушкодженнях м'яких тканин опорно-рухового апарату. Зазвичай це тупий або ниючий біль, що виникає у певній ділянці тіла. Біль такого типу виникає у плечі, стегні, руках та попереку.
  • Нейропатичний біль виникає у результаті пошкодження або неправильної роботи соматосенсорної нервової системи. Такий біль виникає при ушкодженнях та хворобах різних відділів нервової системи. Часто він не супроводжується об'єктивними фізичними симптомами. Нейропатичний біль часто описують як гарячий, поколюючий, колючий та гострий. Біль цього типу зазвичай виникає через декілька днів або тижнів після пошкодження. Іноді такий біль виникає раптово, без будь-яких очевидних причин.

Причини

Біль може виникати через низку причин. Частіше всього біль супроводжується іншими симптомами, а у його появі можуть брати участь різні механізми. Наприклад, запалення виникає як під час ноцицептивного так і нейропатичного болю.

Соматичний біль та біль при запаленні зазвичай виникають у результаті численних травм, занадто сильних фізичних навантажень та недбалого ставлення до техніки виконання рухів. Нейропатичний біль виникає при ушкодженні або порушенні роботи нервів, які починають передавати неправильні сигнали у больові центри мозку.

І ноцицептивний, й нейропатичний біль може бути як гострим, так і хронічним. Біль каже нам про те, що у тілі виникло ушкодження. Наприклад, коли ми відчуваємо біль, торкнувшись до гарячої поверхні, біль сигналізує нашому мозку про опік. Гострий біль виникає раптово і так само швидко минає. Після загоєння ушкодження біль минає. У разі хронічного болю слід звернутися до лікаря.

**Глобальний індекс болю 2014: дослідження за підтримки компанії GSK, звіт, с. 8

Дізнайтеся більше

Як полегшити біль?

Дізнайтеся, як працюють препарати для полегшення болю та оберіть препарат, що підходить саме вам.

Детальніше

Види болю

Дізнайтеся більше про лікування різних видів болю.

Детальніше

Що таке запалення?

Дізнайтеся більше про запалення, його причини та прояви.

*Глобальний індекс болю 2014: дослідження за підтримки компанії GSK, звіт, с. 40

Детальніше