Детальніше про біль

Остеоартроз

Остеоартроз - найрозповсюдженіше захворювання суглобів. Дізнайтеся, що його викликає та як полегшити біль.

Що таке остеоартроз?

Остеоартроз - найрозповсюдженіше захворювання суглобів; на нього хворіють мільйони людей у всьому світі. Остеоартроз може проявлятися по-різному: у когось періодично виникає незначний біль та скутість у суглобах, у інших людей хвороба призводить до інвалідності. Остеоартроз може уражувати будь-які суглоби, але переважно коліна та суглоби пальців рук.

Які є причини остеоартрозу?

Поверхня кісток, що формують суглоб, в нормі вкрита шаром хряща. Хрящ нагадує гумову прокладку: завдяки своїй щільності та пружності він пом'якшує удари та забезпечує плавність рухів у суглобі. При остеоартрозі хрящ руйнується та стирається, що призводить до появи болю та скутості рухів у суглобі.

Чи вірно, що остеоартроз виникає тільки в похилому віці, коли у людини з плином часу стирається шар хрящової тканини у суглобах? Це не зовсім так. Так, частіше за все на остеоартроз хворіють люди старші за 65 років, проте він може виникнути в будь-якому віці, зазвичай починаючи з 45 років.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Хрящ, що амортизує суглоб, називається гіаліновим (від грецького слова гіалос – скло), адже тонкий прошарок цього хряща прозорий та схожий на скло.*

Остеоартроз може не розвиватися активно з часом. Якщо ж це відбувається, хрящова тканина поступово руйнується при цьому з'являються кісткові нарости, які називають шпорами. До порожнини суглоба потрапляють уламки кісток та хряща. На останніх стадіях захворювання хрящ повністю стирається, у результаті чого кістки труться одна об іншу під час руху, суглоб руйнується ще більше, а біль посилюється. Рух у пошкодженому суглобі стає майже неможливим та завдає сильного болю.

Як проявляється остеоартроз?

Симптоми остеоартрозу залежать від того, які суглоби уражені та наскільки сильно. Найбільш частими симптомами є:

  • Набряки, біль та скутість у суглобах
  • Суглоби збільшуються за розмірами та стають вузлуватими
  • Під час руху у суглобі чутно клацання та хрускіт
  • Зменшується рухливість суглобів
  • М'язи навколо ураженої ділянки стають слабкішими та зменшуються за розміром
  • У результаті тертя кісток з'являються кісткові нарости (шпори)

При остеоартрозі колінних суглобів відчувається слабкість, людині стає важко розгинати ноги у колінах. Зазвичай остеоартроз уражує обидва колінних суглоба. Вийнятком є випадки, коли хвороба виникла в результаті травми або захворювання одного коліна.

При остеоартрозі пальців рук на кінцях суглобів часто виростають кісткові шпори, у результаті чого суглоби дерев'яніють, болять, з'являється набряк та почервоніння. Людині стає боляче друкувати або грати на піаніно. Зазвичай уражуються суглоби основи великого пальця, вказівних та середніх пальців.

Фактори ризику

Певні фактори підвищують ризик розвитку остеоартрозу:

  • Зайва вага. Зайва вага підвищує навантаження на суглоби (особливо коліна), у результаті чого хрящова тканина швидше зношується. Саме тому у жінок з ожирінням ризик розвитку остеоартрозу колінних суглобів в чотири рази вищий, ніж у жінок з нормальною вагою, у чоловіків – в п'ять разів. Зайва маса тіла підвищує ризик розвитку остеоартрозу будь-яких суглобів, навіть пальців рук.
76% россиян в возрасте старше 55 лет не рассказывают об испытываемой ими боли
 
  • Стать. У жінок остеоартроз виникає частіше, ніж у чоловіків, особливо у віці після 50 років.
  • Вік. З віком ризик розвитку захворювання зростає.
  • Травми суглобів. Травми (як спортивні, так і побутові) підвищують ризик розвитку остеоартрозу, навіть якщо були отримані багато років тому.
  • Професія. Ризик розвитку остеоартрозу зростає при постійному надмірному навантаженні на певні суглоби. Наприклад, остеоартроз суглобів пальців рук розвивається частіше у перукарів та людей, які багато друкують.
  • Спадковість. У деяких людей остеоартроз передається спадково.
  • Деформації кісток. При вроджених пороках розвитку суглобів та хрящової тканини ризик виникнення остеоартрозу зростає.

*Глобальний індекс болю 2014: дослідження за підтримки компанії GSK, звіт, с. 8

Діагностика та лікування остеоартрозу

Для діагностики остеоартрозу лікар огляне уражені суглоби, зробить знімки, призначить лабораторні аналізи та спрямує вас до профільного спеціаліста.

Остеоартроз неможливо повністю вилікувати, проте для полегшення симптомів дуже важливо:

  • Покращувати рухливість суглобів
  • Підтримувати нормальну вагу
  • Боротися з болем
  • Вести здоровий спосіб життя

Дізнайтеся більше

Що таке запалення?

Дізнайтеся більше про запалення, його причини та прояви.

Детальніше

Як Вольтарен Форте допомагає полегшити біль при остеоартрозі?

Остеоартроз – основна причина болю у суглобах. Дізнайтеся, як Вольтарен Форте допомагає полегшити біль при остеоартрозі.

Детальніше

Як полегшити біль?

Дізнайтеся, як працюють препарати для полегшення болю та оберіть препарат, що підходить саме вам.

*Глобальний індекс болю 2014: дослідження за підтримки компанії GSK, звіт

Детальніше